Bądź na bieżąco

Podnoszenie ciężarów

LKS Polwica Wierzbno po raz pierwszy w historii ma Mistrza Europy

Po 45 latach klub z Polwicy ma Mistrza Europy! Mistrzostwa Europy do lat 15 i 17 przyniosły LKS Polwica-Wierzbno wyjątkowe emocje i powód do dumy. Florian Dąbek zdobył historyczne złoto, a Tymoteusz Biadalski zaskoczył brązowym medalem.

W tegorocznych Mistrzostwach, które odbyły się w Kiszyniowie, klub LKS Polwica-Wierzbno okazał się prawdziwym gniazdem utalentowanych zawodników. Sześciu reprezentantów tego klubu zostało powołanych do Reprezentacji Polski, co stanowi największą liczbę powołań spośród wszystkich klubów w kraju.

Jednak największym powodem do radości dla klubu LKS Polwica-Wierzbno jest osiągnięcie, które stało się bezprecedensowe w 45-letniej historii klubu. Florian Dąbek, rywalizujący w kategorii do 73 kg, zdobył tytuł Mistrza Europy. Florian, osiągając  wynik 116 kg w rwaniu, pokonał o 4 kg Vasilonkosa z Łotwy oraz o 6 kg Sumena z Turcji.

W podrzucie Dąbek podjął się pierwszej próby na bardzo wysokim poziomie 135 kg, co oznaczało przekroczenie dotychczasowego rekordu Polski o 1 kg. To wystarczyło, aby zdobyć złoty medal zarówno w podrzucie, jak i w dwuboju. Florian podjął się jeszcze próby na 139 i 140 kg, jednak niestety nie zdołał zablokować sztangi nad głową.

Już na wiosnę Florian zapowiadał, że zwycięży na Mistrzostwach Europy w Mołdawii i ciężko pracował, aby osiągnąć ten cel. Teraz, dumnie trzymając rękę na piersi, wysłuchał Mazurka Dąbrowskiego, podczas gdy polska flaga powiewała na najwyższym maszcie.

W wyższej kategorii wagowej zadebiutował Tymoteusz Biadalski, kolega treningowy Floriana. Po zaciętej walce w swoim pierwszym starciu w barwach narodowych Tymoteusz zdobył brązowy medal Mistrzostw Europy. Uzyskał wynik 104 kg w rwaniu i 128 kg w podrzucie. Zwyciężył Heydarov z Azerbejdżanu, a srebro przypadło Jikii z Gruzji. Medal Biadalskiego okazał się dużą niespodzianką, ponieważ ma on najkrótszy staż treningowy spośród wszystkich naszych kadrowiczów.

Gabriela Szymańska zajęła szóste miejsce w kategorii 64 kg do lat 17. Gabrysia osiągnęła wynik 155 kg w dwuboju.

Wiktoria Kasielska, startująca w kategorii 55 kg do lat 15, stanęła na ósmym miejscu.  Wiktoria uzyskała wynik 148 kg w dwuboju.

Szymon Góralski zajął dziesiąte miejsce w kategorii do 61 kg, osiągając wynik 206 kg w dwuboju.

Niestety, start Amelii Łodzińskiej, dwukrotnej wicemistrzyni Europy z lat 2021 i 2022, nie powiódł się. Amelia nie zaliczyła żadnej próby w rwaniu i nie została sklasyfikowana w dwuboju, co stanowi ogromną niespodziankę w kontekście jej dotychczasowych osiągnięć- informuje trener, Adam Kraska.